PMAG კლასტერი მსოფლიო შესაფუთი მასალების ორგანიზაციის (WPO) სრულუფლებიანი წევრი გახდა.
23-27 ნოემბერს მსოფლიო შესაფუთი მასალების ორგანიზაციის საბჭოს სხდომა გაიმართა, რომელზეც სხვა საკითხებთან ერთად PMAG კლასტერის წევრობაც იყო განხილული. წინა თვეებში PMAG-ის წარმომადგენლებმა WPO-ს პრეზიდენტსა და გენერალურ მდივანს ქართული კლასტერი გააცნეს და სამომავლო თანამშრომლობის გეგმებზეც იმსჯელეს. მოლაპარაკებების შედეგად, ივნისში PMAG-ს კანდიდატი წევრის სტატუსი მიენიჭა. 26 ნოემბერს კი, PMAG-მა საბჭოს ყველა წევრს გააცნო საქართველო და ქართული კლასტერი, რის შედეგადაც WPO-ს 54 წარმომადგენელმა კენჭი უყარა PMAG-ის გაწევრიანებას. კენჭისყრის შედეგად, აბსოლუტურმა უმრავლესობამ PMAG-ის გაწევრიანებას დაუჭირა მხარი, რის შედეგადაც PMAG გახდა პირველი ქართული ორგანიზაცია რომელიც WPO-ს სრულუფლებიანი წევრის სტატუსით შეუერთდა და მომავალში ხმის მიცემის უფლებითაც ისარგებლებს.
ამ ეტაპზე WPO 46 ქვეყნის 65 წევრს აერთიანებს.
WPO 1968 წლის 6 სექტემბერს დაფუძნდა იაპონიაში და მას შემდეგ მუშაობს შეფუთვის ტექნოლოგიების და მეცნიერების განვითარების წახალისებაზე, საერთაშორისო ვაჭრობის განვითარებაზე და შესაფუთი მასალების სექტორში განათლების და ტრენინგების სტიმულირებაზე.

PMAG joins World Packaging Organisation
On November 23-27 Board Meeting of the World Packaging Organisation was held. Among other issues, PMAG membership was discussed during the meeting. During previous meetings,  the representatives of PMAG introduced the Georgian cluster to the President and Secretary-General of the WPO and discussed future cooperation plans. As a result of the negotiations, back in June, the PMAG was granted the candidacy status. On 26th of November, during the Board meeting PMAG has introduced Georgia and Georgian Cluster to the members of the Board. Folowingly, WPO’s 54 members voted in favour of PMAG. As a result, PMAG became first Georgian organisation joining WPO as a full member. During the next meeting PMAG will also have voting rights.
At this stage, WPO unites 65 members from 46 countries.
WPO was founded on September 6, 1968 in Japan. Since then, the organization has been working on encouraging the development of packaging technology and science, contributing to the development of international trade and the promotion of education and training in the packaging sector.