კომპანია “ბაიას ღვინო” იმერეთში ბაღდათის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ობჩაში არსებული ღვინის საწარმოა, რომელიც 2015 წელს დაარსდა და მეღვინეობისა და მევენახეობის მეოთხე თაობის საოჯახო ტრადიციას აგრძელებს.
აბულაძეების ოჯახი 8 სახეობის ღვინოს საკუთარ ვენახებში მოწეული მოსავლით ამზადებს, რომელიც იმერეთის საუკეთესო მიკროზონაშია გაშენებული.
ღვინის 40 % ადგილობრივ ბაზარზე იყიდება, დანარჩენი კი საერთაშორისო ბაზრებზე: ამერიკის შეერთებული შტატები; დიდი ბრიტანეთი, შვეიცარია, შვედეთი, ნორვეგია, საფრანგეთი, ჰოლანდია, ავსტრია; გერმანია, ჩეხეთი, ლატვია, ისრაელი, სინგაპური, სამხრეთ კორეა, იაპონია.
კლასტერში გაწევრიანების მოტივაციაზე კითხვისას ბაია ამობს: “ჩვენთვის, როგორც საშუალო ზომის სწრაფად მზარდი კომპანიისთვის, განსაკუთრებით საჭიროა მდგრადი გარემო შესაფუთი მასალების კუთხით. გამომდინარე იქიდან, რომ შესაფუთი მასალების ღირებულება უცხოურ ბაზარზე და ვალუტაზე მჭიდროდაა დაკავშირებული, მნიშვნელოვანია ვიყოთ კლასტერის წევრები და სწორად დავგეგმოთ წარმოება, რათა ჩვენი პროდუქციის შეუფერხებელი მიწოდება უზრუნველვყოთ“.
როგორც იცით, PMAG წარმოადგენს შესაფუთი მასალების კლასტერს, შესაბამისად, მოხარულები ვართ, რომ შეგვიძლია, კლასტერში გავაერთიანოთ როგორც ყველა სახის შესაფუთი მასალის მწარმოებელი კომპანია, ასევე შესაფუთი მასალების ინდუსტრიული მომხმარებლები, მაგალითად ისეთი, როგორიცაა „ბაიას ღვინო“.

The company "Baia’s Wine" locate in Imereti, bagdati municipality, Village Obcha is a winery, which established in 2015 and continues a big family tradition of winemaking.
The Abuladze family makes 8 types of wine from their own vineyards, which is cultivated in the best micro-zone of Imereti.
40% of selling is on the local Market, 60 % goes to the export in the following countries: USA; UK, Switzreland, Sweden, Norway, France, The Netherlands, Austria, Germany, Czech Republic, Latvia, Israel, Singapore, South Korea, Japan.
When asked about the motivation for joining the PMAG Cluster, Baia says: ”For us as Medium Sized quickly growing company it is very important to be Part of Cluster to have sustainable supply. As Materials are very much depending on the foreign market it is our priority to manage our future plans sustainable with cluster members.
As you know, PMAG is a cluster, therefore, we are glad that we can unite in the cluster both the manufacturer of packaging materials, as well as industrial consumers of packaging materials, for example, such as "Baia’s Wine".