საქართველოს შესაფუთი მასალების მწარმოებელთა კლასტერის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია, დარგის მაღალკვალიფიციური კადრების მომზადება და კონკურენტუნარიანი სპეციალისტების ბაზის შექმნა, მათი დასაქმების მიზნით. ამის საფუძველზე, 2020 წლის 9 ივლისს, ა(ა)იპ შესაფუთი მასალების მწარმოებელთა ასოციაციის ბაზაზე შექმნილი კლასტერის მართვის ორგანიზაციასა და აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმის მიზანია, მხარეების მიერ ერთობლივი სასწავლო პროგრამების შემუშავება, განვითარება და ამ პროგრამებით ახალგაზრდების დაინტერესებაზე ზრუნვა.
აღნიშნული თანამშრომლობის საფუძველზე, მხარეები ხელს შეუწყობენ მაღალი კომპეტენციის მქონე კადრების მომზადებას სასწავლო-საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელებისა და რესურსების გაზიარების გზით. კლასტერი მხარს დაუჭერს სტუდენტების პროფესიულ მომზადებასა და კვალიფიკაციის ამაღლების პროცესს.
იმერეთში შესაფუთი მასალების მიწოდების ჯაჭვში კლასტერის მართვის ორგანიზაციის წარმომადგენელის, ქრისტინე მაღლაკელიძის განცხადებით, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობას სტაჟირების პროგრამით დაიწყებენ. აღნიშნული სტაჟირების პროგრამის ფარგლებში სტუდენტებს საშუალება მიეცემათ 2-3 თვის განმავლობაში გაიარონ ანაზღაურებადი სტაჟირება კლასტერის წევრ კომპანიებში.
ინიციატივის მხარდამჭერები არიან ევროკავშირი და გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP).

One of the main priorities of the PMAG Cluster is to train highly qualified personnel and to create industry competitive specialists for their employment. Based on this, on July 9, 2020, a cluster management organization established on the basis of the Packaging Manufacturers Association of Georgia (PMAG), signed a memorandum of understanding with Akaki Tsereteli State University.
The memorandum aims to develop joint training programs and get young people interested in
these programs by both sides.
Based on this cooperation, participants will be facilitated and trained by highly competent staff, through the implementation of educational projects and resource sharing. The cluster will support the professional training and qualification process of students.
According to Kristine Maglakelidze, Representative of a cluster management organization in Imereti, They will start cooperating with Akaki Tsereteli State University through an internship program. Under this internship program, students will be able to complete 2-3 months paid internships in the cluster member companies.
The initiative is supported by the European Union and the United Nations Development
Program (UNDP).