PMAG კლასტერი მსოფლიო შესაფუთი მასალების ორგანიზაციის (WPO) კანდიდატი წევრი გახდა.
PMAG-ის წარმომადგენლებმა WPO-ს პრეზიდენტსა და გენერალურ მდივანს ქართული კლასტერი გააცნეს და სამომავლო თანამშრომლობის გეგმებზეც იმსჯელეს. მოლაპარაკებების შედეგად, PMAG-ს კანდიდატი წევრის სტატუსი მიენიჭა, თუმცა, WPO-ს შემდეგ სხდომაზე ორგანიზაციაში ქართული კლასტერის წევრობაც იქნება განხილული. WPO-ს შემდეგი სხდომა 23-27 ნოემბერს გაიმართება იოჰანესბურგში (სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა). იოჰანესბურგში ქართული მხარე ორგანიზაციის წევრებს უკვე პირადად გააცნობს PMAG-ს, რის შედეგადაც WPO-ს წევრები PMAG-ის გაწევრიანებას კენჭს უყრიან.
ამ ეტაპზე, WPO აერთიანებს 65 წევრს 46 ქვეყნიდან. გაწევრიანების შემთხვევაში, PMAG რეგიონიდან WPO-ს პირველი წევრი კლასტერი გახდება და ექნება ხმის მიცემის უფლებაც.
WPO 1968 წლის 6 სექტემბერს დაფუძნდა იაპონიაში და მას შემდეგ მუშაობს შეფუთვის ტექნოლოგიების და მეცნიერების განვითარების წახალისებაზე, საერთაშორისო ვაჭრობის განვითარებაზე და შესაფუთი მასალების სექტორში განათლების და ტრენინგების სტიმულირებაზე.

The PMAG cluster has become a candidate member of the World Packaging Organization (WPO). Representatives of PMAG introduced the Georgian cluster to the President and Secretary-General of the WPO and discussed future cooperation plans. As a result of the negotiations, the PMAG was granted the candidacy. The membership of the Georgian cluster in the organization will be discussed during the next meeting of the WPO. The next WPO meeting is set to be held on November 23-27 in Johannesburg (South Africa). During the Johannesburg meeting, the Georgian side will personally inform the members of the organization about PMAG, as a result of which the members of WPO will take a vote regarding PMAG membership.
At this stage, WPO unites 65 members from 46 countries. In case of membership, PMAG will become WPO's first member cluster from the region and will also have the right to vote.
WPO was founded on September 6, 1968 in Japan. Since then, the organization has been working on encouraging the development of packaging technology and science, contributing to the development of international trade and the promotion of education and training in the packaging sector.